Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

K návštěvám seniorů zapůjčí církve sociálním zařízením stovky zpovědnic.

Až 1.500 zpovědnic, zapůjčí církve před Vánocemi stovkám domovů pro seniory. Zatímco domovy a ústavy pro seniory uvažovali o často složitém a drahém zřizování míst pro předvánoční návštěvy příbuzných s plexiskly, stěnami, rouškami a desinfekcí, přišly katolická a pravoslavná církev s tímto originálním řešením. Zpovědnice splňují veškerá hygienická nařízení a ochranu pro seniory a jejich rodinné příslušníky.

Svátost smíření se již dnes většinou provádí jako duchovní přátelský rozhovor penitenta s knězem. Nebo se pro nezájem neprovádí vůbec. Z toho plyne, že barokní dřevěné budky v kostelích již nejsou třeba. Například na poutním místě Vierzehnheiligen v Německu zde, slouží zpovědnice již jen k uložení hasiči předepsaného počtu hasicích přístrojů.

V každém ústavu, domově či chráněném bydlení pro seniory disponují vstupní halou, větší místností a širokými chodbami. Právě tam budou zpovědnice instalovány. Senior zasedne na místo kněze a z obou stran k mřížce, zakryté celofánem, přiklekne jeho rodina. Zepředu bude senior kryt závěsem, napuštěným desinfekcí. Je možné použít i závěs z nanomateriálu, který již v dostatečném množství začala dodávat jedna čínská firma. Pod ním lze snadno podstrčit  desinfikované dárky k Vánocům nebo odevzdat příbuzným důchod.

„Církve nám tím vytrhly trn z paty“, říká ředitelka Domova pro seniory na Habrové ul. na Praze 3 Petra Gabriel Lojdová. „Šíření nákazy prakticky nehrozí“, dodává spokojeně. Chráněná bydlení, domovy a ústavy, tak lehce naplní svůj záměr. A to umožnit bezpečné návštěvy příbuzných svých klientů, bez dalšího rozšiřování nákazy Covidu-19 v rizikové skupině.

Církve si od tohoto vstřícného kroku slibují mnohem častější odpuštění a smíření v často napjatých a narušených vztazích mezi generacemi. „Tento kousek kostelního nábytku sám o sobě, klečení v něm a do toho předvánoční doba, vyvolávají podvědomě v každém člověku touhu po pokání a smíření. A to jak se svými blízkými, tak s Pánem Bohem. Kupodivu i u ateistů. Sama moje farnost sv. Salvátora, slíbila dodat domovům hned tři moje pěkné barokní kousky“, říká pater Tomáš Halík.

S převozem a instalací již v Brněnské diecézi souhlasili  hráči hokejové Komety Brno. „Mužstvo je z akce nadšené. Zvláště poté, co se ke vší smůle, ukázala naše instalace ´kovidové´nemocnice na brněnském Výstavišti, jako zbytečná. Cítím, že tohle vyjde“, řekl nám kapitán mužstva Martin Zaťovič.

Další zdatnou partou, která se aktivně přihlásila k chystané spedici, jsou hokejisté prvoligových Českých Budějovic.  Jak jsme se dozvěděli od vedení týmu, hráči pomoct nejprve nechtěli, ale poté, co se ocitli na posledním místě tabulky, dostali tento dobrý skutek příkazem.

V mnohých diecézích je však dosud nedostatek brigádníků. Proto se připojujeme k výzvě českých biskupů, která nese příznačný název: „Zpovědnice, zpovědnice, hýbejte se!“

Vyzýváme muže a silné ženy, přihlaste se přímo koordinátorce akce – PhDr. Jana Šilhavá, vedoucí Centra pro rodinu, Thákurova 3, 160 00 Praha 6 a to v úředních hodinách: Po – Pá 9 – 17:30. Pro mimopražské dobrovolníky na tel.: +420 220 181 777, nebo e-mail: cpr@apha.cz .

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

Jeden myslel na “K návštěvám seniorů zapůjčí církve sociálním zařízením stovky zpovědnic.

  • Další zvůle a oklešťování bohulibých tradic naší matky církve! Já nesouhlasím! Svatá zpověď není platná bez zpovědnice! Nějaké vysedávání kavárenské, popovídání si o hříších, vykecávání, to vůbec nemá cenu!
    Stejně jako přijímání na ruku nebo sloužení nejsvětější mše čelem k lidu!
    Hanba!!!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *