Na setkání mládeže v Portugalsku podávaly sv. přijímání drony.
Církev se modernizuje. Ve válkách se drony používají k zabíjení, v Británii je využívá pošta k přenosu lehčích zásilek. Svět ale překvapilo rychlé nedávné rozhodnutí církve. Na letošním Světovém setkání mládeže s papežem Františkem ve slunném Portugalsku drony velmi posloužily. Roznášely totiž statisícům mladých svaté přijímání.
Drony se v počtu asi 1.000 kusů v půlkruhu shromáždily ihned po modlitbě Otče náš při každé mši svaté v Portugalsku okolo hlavního oltáře. Určení biskupové je vztažením rukou pověřili ke službě podávání. Poté jim „bříška“ naplnili přítomní jáhni proměněnými Sv. Hostiemi.
Lidé v určených sektorech vytvořili úhledné řady a mohlo se podávat. Stačilo, aby každý nastavil dlaň asi ve výši svého obličeje; dron pak sv. Hostii upustil. Nikdo se nikam netlačil a nestrkal.
Drony měly kamery, takže ten, kdo si dal prst přes ústa (=znamení, že se necítí hoden přijímat), dostal malou vysunutou ručičkou jemně na čelo natisknutý křížek. Křížek byl natištěn inkoustovou barvou, takže nešel hned tak odstranit jako ten popelcový. Lidé s tímto křížkem pak měli po obřadech přednost v ohromných frontách u četných zpovědnic.
Praktické využití dronů ve farnostech
Nápadu se ihned chytli také čeští kněží. „Mám na starosti šest farností,“ říká pater Jan Peřina z Vysokých Popovic na jižní Moravě. „Když mám objíždět všechny nemocné se svátostí, zabere mi to celou neděli. Ekonomická rada už mi povolila nákup šesti služebních dronů,“ říká pater Jan natěšeně. „Po hrubé mši svaté v neděli se ihned požehnané drony rozlétnou ke všem nemocným a starým lidem s Tělem Pána Ježíše do všech obcí.“
Pan farář nezapomíná ani na administrativní stránku takového přijímání svátostí. „Věřící musí samozřejmě dodat příslušné pověření od lékařů, že nemohou o své vůli na mši svatou v neděli přijít. Ti, kdo se nemohou dostavit jen momentálně, pošlou předtím na faru elektronicky neschopenku.“
Budoucnost dronů v církvi
„Máme s drony velké plány,“ říká páter Roman Kubín, nový ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference. „Rozhodně brzy využijeme AI (=umělá inteligence). Dron pak pomocí kamery během tří vteřin vyhodnotí ´face to face´, zda je přijímající hoden přijmout Tělo Páně. Umělá inteligence totiž určí podle výrazu obličeje, zda a kdy byl přijímající u svátosti smíření. Vyhodnotí také, zda se při slavení této svátosti dostatečně kál,“ říká s nadějí ředitel Kubín. „Dron pak buď Svátost oltářní podá nebo ručka natiskne na čelo jen křížek. Při opakovaném nehodném přijímání ručka místo křížku uštědří nekajícníkovi pořádný políček.“
Člověk musí žasnout, kam moderní doba, a to i v Církvi Svaté, dospívá.
P. Roman Kubín, ředitel SM ČBK
Zpracoval -jf-.
skvělé 😀