Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

Církev je zdrcena nepřijetím Mariánského sloupu českým národem. Raději jej opět zbourá.

Marta Semelová             Lenka Procházková

Po dostavbě Mariánského sloupu v Praze na Staroměstském náměstí uplynul již nějaký čas.  Dost vody ve Vltavě odteklo i od požehnání sloupu kardinálem Dukou. Ale kritika ze strany odborníků, historiků a veřejnosti vůbec neutichá. Sloup je přes všechna přesvědčování ze strany církve stále vší českou veřejností vnímán jako symbol náboženské nesnášenlivosti. Ohledně sloupu se v Praze vedly léta spory, několikrát ho zastupitelstvo odmítlo. Zastánci obnovy považují dílo za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Nedávná anketa ostatně dává těmto faktům za pravdu. Z dvou tisíc oslovených Pražanů a stejného počtu vesničanů (mimopražských obyvatel) vyslovilo strach z růstu klerikalizmu 80 % respondentů, z návratu Habsburků na český trůn 78 % respondentů a z návratu křížů do tříd necírkevních škol 75 % respondentů.  S těžkým srdcem se tedy Arcibiskupství pražské rozhodlo, že Mariánský sloup opět zbourá, aby církev katolická nebyla i nadále trnem v oku českému národu i ekumenickým snahám většiny církví a náboženských společností v ČR.

Bourání bude provedeno opět symbolicky 3. listopadu, tedy ke 102. výročí tohoto činu. Tak jako před 102 lety bude opět nutné přehodit kolem krku sochy P. Marie provaz, aby se dal sloup lépe strhnout požadovaným směrem. K úkonu vystoupání po žebříku a přehození smyčky byla nakonec po úporném výběrovém řízení těsně vybrána Marta Semelová (KSČM). Těsně za ní skončila známá proticírkevní aktivistka a dcera známého komunistického funkcionáře Lenka Procházková (obě na obrázku výše), která byla určena k zajištění žebříku. Pomáhat se vztyčením žebříku bude další přední kritik stavby Mariánského sloupu, europoslanec Jan Zahradil (ODS). Sítem konkurzního řízení neprošli: politik Miroslav Kalousek, velekněz satanovy církve ČR Jiří Big Boss Valter, anglický zpěvák Ozzy Osbourne a ani poslanec Miroslav Grebeníček.

Trojice Semelová – Procházková – Zahradil (nazývaná “svatá”) zajistí zbouráním sloupu katolické církvi částečně ztracenou prestiž u českého národa. Zbylou prestiž církev získá vrácením finančních náhrad, které dostala díky neslavným tzv. církevním restitucím, vrácené zdevastované budovy si ponechá.

Kardinál Duka bude při tomto činu trojici z bezpečné vzdálenosti žehnat po starobylém římském způsobu – dlouhým bičem. Modlitební podporu, aby se nikomu nic nestalo, zajistí u sv. Salvátora pater Tomáš Halík, Bude se modlit vleže před oltářem, stejně jako kdysi slavný jezuita Martin Středa za obránce Brna proti švédské přesile.

 

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *