Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

Církev opět pružně reaguje: prohozením svátků pomůže podnikatelům.

Ačkoliv se zmírněním protikoronavirových opatření zdá, že se blýská na lepší časy, je jisté, že pandemie nezmizí a bude zde stále. Současné uvolnění je tedy jen jakýmsi nádechem před dalšími vlnami hromadné nákazy. Český Prognostický ústav jasně stanovil, že vlny nákazy se budou opakovat po desítky let, možná stovky let a koronavirus tu setrvá přibližně navěky. Zkrátka: „S čínským virem na věčné časy a nikdy jinak“. A tím se nezbavíme ani tak destruktivních opatření, jako je třeba zákaz vánočních trhů.

Na svém prvním zasedání v novém roce proto ČBK schválila prohození svátků Vánoc a Velikonoc. Vycházíme tak vstříc našim bližním v nouzi. Z teologického a historického pohledu stejně není jasné, kdy se během roku Ježíš narodil a kdy byl ukřižován. Někteří historici vztahují např. vítání Ježíše v Jeruzalémě těsně před jeho ukřižováním ke svátku Sukkot (Stánky). Ten se u Židů slaví vždy na podzim, stejně jako naše vinobraní. Při tomto svátku používají právě palmové listy, kterými Židé Ježíše vítali, ke stavbě stánků.

Je prokazatelné, že termín Ježíšova narození stanovili první evropští křesťané na pohanský svátek zimního Slunovratu, aby tento svátek Ježíšem zastínili. Proto je jedno, kdy se které svátky slaví. Třeba se zrovna biskupové trefí do termínů původních historických událostí okolo Ježíše Krista.

Pomoc biskupů bližním stánkařům v praxi

Vánoční trhy, které stánkaři přesunou do dřívějšího postního období, budou podle nařízení poctivě zavřené. Zde stánkaři o žádný zisk nepřijdou, protože na brzkém jaře stejně nikdo na trhy nechodil. A o velikonočních trzích se nikdo nezmiňuje. Žádný zákaz zde vláda nenastolila a ani jej neplánuje. Lidé byli zvyklí od konce listopadu do 23. prosince ve stáncích hromadně nakupovat, občerstvovat se. A to neopustí, ani když trhy změní název.

V očích EU, vlády a hygieny bude ČR aktivní a poslušná v opatřeních proti šíření viru.

Jiří Sedláček, předseda asociace trhovců tuto čerstvou zprávu komentoval slovy: „Od té doby, kdy Babiš prohlásil, že stánkaři dostali výjimku z povinné elektronické evidence tržeb, pro nás nikdo nic dobrého neudělal. Až nyní, naši zlatí a osvícení biskupové! Já mám Vánoce už teď!“

Místo nejbližších Velikonoc budou tedy Vánoce a prodej stánkařů před nimi tedy začne na Popeleční středu dne 2. března 2022. Stánkaři rozprodají vše, co nemohli prodat před Vánocemi 2021. Též přidají první plody jara 2022. Místo Vánoc 2022 naopak budou Velikonoce a v prosinci tedy prodej vůbec nezačne.

Stánkaři se ústy svého předsedy zavázali, že biskupům na oplátku za tuto pomoc sborově zazpívají píseň „Stánky“ od bratrů Nedvědů. První termín děkovného zpěvu biskupům pražským stanovili stánkaři na 1. března 2022. Sraz stánkařů je v 18 hod. na Hradčanském náměstí. Další termíny pro poděkování v ostatních diecézích budou včas k dispozici na www.stankaricechmoravyslezska.cz.

Zpracoval -jf-

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

Jeden myslel na “Církev opět pružně reaguje: prohozením svátků pomůže podnikatelům.

  • Chvála biskupům! Ať si z nich vemou příklad blbci poslanci keří komplikujou situacu schvalováním protikoronavorovýho zákona a škodijó fšem!!!!!!!!!!!!!!!!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *