Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

Holík a Ryška se vzdávají ředitelských funkcí. Křesťanská média povedou napříště manželské páry s dětmi a seniory.

V úterý 22. 2. 2022 ve 12.22 hod, ihned po modlitbě Anděl Páně, oznámili na tiskové konferenci ředitelé TV Noe P. Leoš Ryška a rádia Proglas P. Martin Holík překvapivou zprávu. Po více jak dvou desítkách let v čele křesťanských médií se vzdají funkcí!

„Jsme katoličtí kněží a naše místo je v pastoraci,“ řekli oba svorně na tiskové konferenci k tématu. „Pro katolickou církev už jsme udělali hodně, cítíme se již vyhořelí a neschopní nových myšlenek na tak vysokých mediálních postech. Navíc jsme kněží, nemáme rodiny, takže až tak úplně nevíme, co se děje v reálném světě,“ pokračují oba.  

Pater Martin Holík se vrací do původní farnosti, ze které do Proglasu kdysi vyšel: do Brna- Žebětína. Tam na něho stále lidé s láskou vzpomínají a lidovci si po léta díky němu od jeho působení stále udržují osm míst z jedenácti v tamější obecní radě.

Otec Leoš naopak zamíří do farnosti nové: do třinecké části Guty. Kostel před čtyřmi lety vyhořel a repliku nedávno farníci a dobrodinci vystavěli a nechali znovu posvětit. Oheň paradoxně kostelu pomohl od červotočů a nyní sem proudí davy poutníků.


Rozloučení s P. Leošem Ryškou, TV Noe

Trojí účinek dobrého rozhodnutí manažerů

Na místa obou ředitelů v televizi i rádiu vypíše ČBK konkurzy. Nově se do nich nemohou hlásit kněží a řeholní osoby. V křesťanských médiích tak dostanou prostor laici, kteří se budou každých sedm let ve funkci střídat s novými a čerstvými silami, s novými nápady.

První dobrou zprávou spojenou se změnou je to, že současní ředitelé uvolní lukrativní vedoucí pozice šikovným lidem. Velmi dobře se na takovou funkci hodí buď otcové či matky mnohačetných rodin nebo také samoživitelé/lky. V reálném životě se dobře osvědčili v řízení svých rodinných týmů. Navíc jim jejich děti se svými kamarády dají zpětnou vazbu o tom, zda má vysílání rádia a televize nějaký smysl a účinek na posluchače či diváky.

Druhým účinkem je spokojenost obou aktérů. „V Žebětíně budu dvakrát týdně zametat ulici okolo kostela. A popovídám si s každým člověkem, který se se mnou zastaví,“ těší se pater Martin Holík. „Lidi bez domova přivítám obzvlášť rád. A bohatě obdaruji,“ dodává Holík.

Třetím dobrým signálem je příklad dalším podobným manažerům v církvi. Biskupové také nemusejí za každou cenu dosloužit až do věku 75 let, do tzv. biskupského důchodu. Zvlášť, když jsou dlouhodobě nemocní. Vyhořelé nahradí lidé plní Ducha.

               
P. Martin Holík, rádio Proglas                                       P. Leoš Ryška, televize Noe

Do vedení křesťanských médií nastoupí čerstvé týmy

Obě média povedou v nejlepším případě dva manželské páry středního věku. Jedná se o tzv. „sendvičovou generaci“, tedy o lidi, kteří pečují doma o své děti a zároveň i o své staré rodiče. Mají tedy doma potencionální diváky či posluchače všeho věku – od malých dětí, přes puberťáky, dospívající až po seniory. Tito manželé budou mít post ředitele médií v tzv. „střídavé péči“. Vždy bude v jednom týdnu jeden z nich doma s rodinou, zatímco druhý povede mediální tým. V následujícím týdnu si role vystřídají. 

Noví šéfové určitě obmění celá vedení obou médií a své spolupracovníky. Prezident USA po svém zvolení a nástupu do Bílého domu také vymění celé osazenstvo, včetně vrátných. Tak proč neudělat radikální změny v českých křesťanských médiích?

V Proglasu a TV Noe to budou pružné a zdravě akční týmy, které vytvoří lidé z aktivních hnutí, řádů, kongregací, sborů a dalších církví. Každým rokem ředitelé tyto týmy obmění, aby byly stálé a čerstvé nápady pro relace.

Poděkování a přání do budoucna

Rozhodnutí obou ředitelů, že jsou ve funkcích nahraditelní, je mezi takto ambiciózními a špičkovými manažery vskutku ojedinělá a vzácná věc.

Obě redakce rádia Proglas a televize Noe proto děkují prostřednictvím Horiz.cz oběma svým ředitelům za dosavadní dlouholetou práci: Děkujeme vám! Děkujeme také Bohu, že odcházíte!

Lidé, kteří nově ovládnou hlavní křesťanská média v ČR, si jistě povedou mnohem lépe, než kněží, kteří jsou v důsledku chybějící dlouholeté praxe v pastoraci dávno „out“! Jistě se zvýší poslední měsíce rapidně klesající sledovanost obou médií. A tím také přízeň sponzorů a dobrodinců, protože Proglas i Noe, stejně jako náš Hořiž, „jedou“ bez otravných reklam.

Za naši redakci přejeme oběma spřáteleným médiím do budoucna vše dobré a – jak je mezi námi redaktory zvykem – vysokou sledovanost a poslechovost!

 

S moravskými dopisovateli -xy- a -yx- zpracoval -jf-

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *