Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

Úvodem

Laskavému čtenáři se dostává na monitor tento dočasník. Vyhrazuje si brát na sebe právo kritizovat, hodnotit a bedlivým až sarkastickým okem sledovat věci křesťanské, církevní, věroučné, teologické, společenské…. Ano, už několik let známe na digitální scéně podobný časopis „Tisíckráte“. Ten však je podle redakce tohoto dočasníku pouze spiskem příležitostným, příliš regionálním (Morava). A jak k tomu my Češi přijdeme? Nadržuje některým nejmenovaným biskupům a často se k aktuálním věcem nevyjadřuje. Jakoby po převzetí loňské ceny Magnesie litery usnul na bobkovém listě.

Proto vstupuje na scénu toto svěží dílko na pokračování. Nedělá si ambice na přebírání jakýchkoli cen a už vůbec ne být tu na věky – proto dočasník.

Název „Hořiž“ vyjadřuje nejen pobídku k moderní evangelizaci (nasraná pobídka: „Konečně už hoř!”), ale podle básně z 18. století také ukazuje na ekumenický rozměr dočasníku do budoucna. Z 16 slok uvádíme ty nejsilnější:

„Zapalte kacířské bludy,
Zkazte pekelné obludy,
Spalte pohanskou nevěru
I každou babskou pověru,

Nechceš-li ty se škvařiti,
Bludné knihy hleď spáliti,
Dokavadž tobě čas slouží,
Bys nespad v pekelnou louži.

Hořiž, hořiž, Jene Huse,
Ať nehoří naše duše;
Hořiž, Martine Lutere,
Čert se o tvou duši dere.“

Redakce si dále usurpuje právo mazat komentáře, které odporují dobrým katolickým mravům, komentáře nesouvisející s tématem ale sloužící k osočování, vysírání apod.

Jsme otevření – proto posílejte svá pozorování, komentáře, podněty, dogmata a články (možno i s fotografiemi). Naši pohotoví redaktoři okamžitě vyrazí do terénu vámi uvedená fakta prošetřit, a v případě potvrzení objektivity je uveřejníme.

Tímto dočasníku žehnáme a vypouštíme jej do digitálního moře. Nechť hoří!

Jíra Forman

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

Jeden myslel na “Úvodem

  • Žehnám tomuto Dočasníku a přeji mu, ať je s námi na věčné časy, jako tenkrát sovětská vojska.

    S Hoříš na věčné časy a nikdy jinak!

    Váš Pepek Námořník.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *