Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

Výzva biskupů bude na Bílou sobotu kontrolována

Začátkem dubna vyzvali čeští a moravští biskupové věřící k zapálení svíčky a umístění obrázku Ježíše Krista na Bílou sobotu po setmění za okno. Tato výzva bude přísně kontrolována kněžími a pověřenými laiky. Ti budou podle matrik a ve spolupráci s Českým statistickým úřadem obcházet bydliště věřících a kontrolovat plnění výzvy biskupů. Jednoduché to budou mít kontroloři na vesnicích, kde jsou přízemní domy; ve městech budou do vyšších poschodí vypouštět drony s přídavnou kamerou a tam, kde dron nedosáhne, doplní kontrolu snímek z družice.

Kontroly budou provázeny přísnými sankcemi: u koho z věřících se neobjeví ve 20.00 hod toho dne za oknem svíčka, tomu budou zneplatněny všechny svátosti, které doposud v církvi získal, včetně doposud nesmazatelného křtu. Pokud budou chtít být potrestaní věřící pohřbeni v křesťanském duchu a s obřadem v kostele či na hřbitově, budou si muset svátosti postupně ještě před smrtí doplnit. Pokud si je nedoplní, budou mít nárok pouze na kremaci s civilním řečníkem, nebo pohřeb do země, ale mimo hřbitov (za zdí spolu se sebevrahy).

Novinářka Jana Cíglerová z Českých Budějovic nám k tomu řekla: „Svíčku si určitě zapálím, po babičce najdu nějaký ten obrázek. Nechci mít problémy.” Naopak pan Jiří, muž na sklonku středního věku, kterého jsme náhodně zachytili při nákupech v pražských ulicích, nám k tomu řekl: „Svíčku si nezapálím – už několik let marně usiluji u církevního soudu o zneplatnění svého rozvedeného manželství, takže se mi tato sankce za nezapálení hodí. Ostatní svátosti si lehce co nejdříve doplním.” Poslední oslovený, který byl ochoten se sdílet, byl pan Zdeněk T. (67) z Hoštic u Volyně v jižních Čechách, který poznamenal: „Svíčku nezapálím. Pracuji a odvádím daně v Rakousku, bydlím tady. Jako katolík jsem nucen platit církevní daň. To mi vychází dost draho. Požádal jsem proto našeho pana faráře, aby mě z církve vyškrtl a dal mi o tom potvrzení. Ten mi řekl, že to klidně udělá, ale oznámí moje vyškrtnutí v ohláškách. Jako akolyta bych měl utrum a navíc bych doma v Hošticích nevydržel. Takhle to proběhne v tichosti.”

Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy ústy svého mluvčího majora Martina Kavky požádal naši redakci, abychom uveřejnili tuto jejich výzvu:

„Svíčka za oknem je velmi nebezpečná!! Záclony nebo závěsy svíčka snadno zapálí! Buďte prosím opatrní, ať k vám o Velikonocích nemusíme.”

Za redakci Hořiž rádi takovou výzvu uveřejňujeme.

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

2 komentáře: „Výzva biskupů bude na Bílou sobotu kontrolována

 • To je dosti blbé, viďte. Dostal jsem se do prekérní situace. Nemaje svíčku, zapálil jsem za oknem čínský lampion štěstí. Ten však vzplál, od něj záclona, roleta a uschlý fíkus. Zrovna když jsem to uhasil, proletěl kolem okna dron a přes začouzená okna nemohl nasnímat ani žhavé uhlíky. A co teď? Abych začal chodit na přípravy na svátosti. Hele, jak k tomu přijdu? U nás v Kojčicích mě nikdo nepřipraví, nejbližší katecheta bůh ví kde, takže navíc dojíždění a ta dráha taky není zadarmo.

  Reagovat
  • Milý Pepku, až obdržíte písemné rozhodnutí o zneplatnění Vašich svátostí, radím – obraťte se na příslušný církevní soud. Přísahou na bibli, svědectvím dvou biřmovaných svědků a zavázáním se k pouti do Svaté země, byste mohl dosáhnout zrušení zneplatnění svátostí.

   S modlitbou

   Jíra Forman

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *