Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

„Budoucnost patří aluminiu“ je biskupským heslem nového brněnského biskupa Mons. Pavla Konzbula. Nová doba také v Brně.

Od svého velikého vzoru Járy da Cimrmana se nový brněnský biskup Mons. Pavel Konzbul nechal inspirovat pro volbu svého biskupského hesla. Futura sum aluminium neboli Budoucnost patří hliníku je původně cimrmanovské, nyní již biskupské, heslo Mons. Konzbula. Oznámil to v homilii na svém uvedení do funkce episkopa Brněnské diecéze ve středu 29. června 2022.

Za inspiraci pro nové biskupské heslo se modlila mnoho týdnů všechna řeholní i laická společenství diecéze. A sám otec biskup Pavel hledal a hledal. Až pouhý jeden den před slavnostním uvedením do funkce při bloumání po svém bytě mimochodem zapnul televizi. Zrovna dávali známý český film „Jára Svěrák, ležící, spící“. A nyní to přišlo! Tak dlouho promodlovaná inspirace. Járovo heslo: „Budoucnost patří aluminiu“!!!

Proč zrovna tento kov? Šok pro diecézi!

Je prý odolný, lehký, vodivý – je to kov budoucnosti. Vynalezli a rozšířili jej především soudruzi z NDR (pozn. redakce: v éře socialismu byl název východní části Německa Německá demokratická republika – NDR) v 60. a 70. letech minulého století, tedy v době, kdy se biskup Pavel narodil.

Pro celou Brněnskou diecézi a všechny tamní katolíky se však stalo toto nové heslo diecézního biskupa doslova popraskem! Znamená to totiž neprodleně provést výměnu všech měděných elektrických vodičů cca na 500 farách v celé diecézi za hliníkové. Na tuto akci jsme již uvolnili 1,5 miliardy korun z církevních restitucí, řekla našemu redaktorovi jako prvnímu dosluhující mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová. Připomínáme, že Brněnská diecéze získá během 30 let z církevních restitucí celkově 4,5 miliardy korun českých.

Dosluhující biskup Vojtěch Cikrle předal symbolicky svému nástupci Pavlovi štafetový kolík – samozřejmě z hliníku = aluminia.

Dopady pro věřící diecézany

Kdo chce nyní v diecézi pod vedením nového biskupa něco znamenat, vymění si iniciativně vodiče ve své domácnosti sám/a. Samozřejmě na své náklady!  U nově pokřtěných, biřmovaných, sezdaných či pohřbených se něco takového již dopředu předpokládá. Jen prvokomunikanti v dětském věku mají výjimku. V jejich domácnostech výměnu místo nich provedou jejich rodiče společně s kmotry/ami.

Iniciativní věřící se také vzdají rodinného stříbra, které darují chudým. Stříbrné bývají v rodinách především příbory. Ty je tedy nutné nyní nahradit příbory hliníkovými.

Nově diecézní biskup navíc posílí pozici diecézního kampanologa a přidá mu pracovníky. Ti musí totiž v celé diecézi co nejdříve vyměnit za hliníkové všechny zvony a zvonky. Píšťaly varhan již hliníkové jsou.


Děkujeme T(t)isíckráte. Už odešlo.

Nové výběrové řízení

Ihned po svém jmenování vyhlásil biskup Mons. Konzbul první výběrové řízení. Diecézní oběžník Acta curiae eposcopalis Brunensis (zkráceně Acta curiae) se novému vedení diecéze zdá být již zastaralý, nemoderní. Nenaplňuje řadu kritérií, která má v dnešní době takový důležitý dokument splňovat.

Ve hře o toto „pravověrné médium diecézního biskupa“ se zřejmě utkají nedávno zaniklý občasník Tisíckráte (ovšem se zcela novou redakcí) a právě náš dočasník Hořiž. Přitom Tisíckráte má oproti naší redakci několik výhod. Byl koncipován prioritně pro Moravu a Brno a nepřímé důkazy svědčí o tom, že se právě nový biskup na jeho tvorbě nejméně duchovním způsobem podílel.

Naše investigativní redakce se ale nevzdává a jistá si svou razancí, správným rozlišováním, prorockým duchem a Boží ochranou jde vstříc do tuhého boje o výsluní také v Brněnské diecézi. V pražské arcidiecézi má totiž Hořiž po nástupu nového arcibiskupa z Moravy podobnou pozici už téměř jistou.

Věstník diecéze bude v souladu s biskupským mottem nově vycházet vytištěný na tenké hliníkové fólii.

Sedli jsme na lep?

Nový otec biskup Mons. Pavel Konzbul je známý svým humorem, je příznivcem populárního vynálezce, génia, básníka a lyžaře Járy da Cimrmana a pravděpodobně duchovním otcem již zaniklého sarkastického církevního média Tisíckráte. Vzhledem k těmto skutečnostem je možné, že mu naše redakce Horiz.cz s oznámením nového biskupského hesla či vyhlášením výběrového řízení na věstník diecéze tzv. sedla na lep a v diecézi se nic měnit nebude. Jen funkcionáři na Brněnském biskupství. Jinak vše při starém.

Ať tak či onak – ať se Vám, otče biskupe Pavle, ve Vaší nové roli daří!

 

Za to se modlí a článek zpracoval: Jíra Forman, v. r. S materiály našeho moravské zpravodaje.

 

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *