Eucharistické novinky
To, že má jít církev s dobou, není jasné už jen zkostnatělým ignorantům a prorockým mystikům, kterých je jako šafránu. Vše se vyvíjí a je to naprosto přirozené.
Je s podivem, že slavení poslední večeře Páně, zůstalo od dob Ježíšových stejné, i když se večeře za 2000 let změnila radikálně. Ježíš proměňoval chléb, protože chudý a potulný kazatel nic jiného neměl.
Avšak pečivo je dnes na ústupu (vysoce kalorický škrob, lepek vyvolávající alergické reakce atd.) Navíc suchý chléb (bez ničeho) vlastně už nikdo nejí. A ten nekvašený, už vůbec nikdo.
A proto Arcibiskupství pražské vyhlásilo 1. července napříč diecézemi anketu mezi věřícími. Ta má jedinou otázku: Co by se mělo proměňovat?
Průběžné výsledky hlasování
Zatímco v českých diecézích vítězí hranolky před pizzou a chipsy, v moravských diecézích a v diecézi Ostravsko- opavské na prvním místě figuruje špek a za ním s odstupem kynutý knedlík a nok.
Ani pozice vína nezůstává neotřesitelná. Hlasující napříč diecézemi upřednostňují pivo. Víno se zatím drží na těsném třetím místě. Díky tomu, že se hlasování zúčastnil vysoký počet věřících emigrantů z Ukrajiny a Slovenska, na druhém děleném místě stanula (v době uzávěrky tohoto čísla na hlas stejně) borovička s vodkou. Tento stav se může změnit, protože podle dostupných informací se dosud hlasování nezúčastnil nikdo z Dolních Bojanovic, Mutěnic a Velkých Pavlovic.
Názor primase českého na dosavadní výsledky hlasování
Na to, jak vnímá dosavadní průběh ankety, jsme se zeptali arcibiskupa Josefa Graubnera. „Špek mě trochu zaskočil“, odpověděl primas. „To víte, po dvě tisíciletí jsme byli zvyklí na pečivo. Ale napadlo mě – nevyjadřuje právě onen špek více tělo, než jakýkoliv obilný produkt? Nakonec i proměňování bude pro kněze snazší, protože živočišné buňky mají ke Spasitelovu tělu blíž, než obilí,“ dodává smířlivě arcibiskup Jan.
Podmínky pro hlasování
Hlasovat mohou katolíci do 31. prosince 2023 na každém biskupství ČR.
Hlasovat mohou ale jen ti z nich, kteří již byli u prvního svatého přijímání. Je třeba občanský průkaz, případně rodný list a potvrzení o prvním svatém přijímání. Stačí vaše fotografie před oltářem s panem farářem a svíčkou. Tím se prokážete na vrátnici vašeho spádového biskupství a vrátným vás nasměruje do místnosti s urnou, kam vhodíte svůj hlas pro potravinu a nápoj. V případě, že hlasující ještě (nebo již) neumí psát, může namalovat obrázek.
Ankety se chystají i v dalších státech. Měla by se tak projevit úcta ke stravovacím zvyklostem toho či onoho národa. A také naplnění slova, že nejen chlebem je živ člověk. A tak se třeba již brzy na dovolených v Rusku či Bělorusku setkáme s proměněným ruským borščem, ruským vejcem a ruskou zmrzlinou (momentálně jsou na celém západě Evropy, na Ukrajině a v USA k nesehnání). Na Balkáně s kebabem či rakijí.
Zpracoval -jf-.