Církev nabídne pro silvestrovské ohňostroje své chrámy a areály klášterů.
Vzhledem k zákazu vycházení, který platí i pro silvestrovskou noc, nebude možné o půlnoci odpalovat ohňostroje, petardy a konat další tradiční radovánky. Hasiči a policie se obávají, že lidé budou odpalovat zakoupenou pyrotechniku z balkónů či na svých zahradách. V obytné části měst a obcí je však něco takového zakázáno.
Církev proto přichází s velmi vstřícným řešením, ke kterému se rozhodla ihned po zavedení 5. stupně PESa a tedy i církevní BERANKAy. Nabízí k silvestrovské veselici, především pro její závěr, prostory kostelů a klášterních areálů. Vnitřky chrámů jsou pro odpal dostatečně vysoké, areály klášterů dostatečně široké.
„Naše pohostinka je na silvestrovskou noc obsazená do posledního místečka,“ říká bratr hostitel z kláštera trapistů v Novém Dvoře u Toužimi, blízko Karlových Varů. „Odhozené lahve a vypálenou pyrotechniku rádi s bratry uklidíme ještě před pravidelnou ranní modlitbou ve 315 hod“, dodává ochotně bratr.
„Na středověkých freskách se nějaká ta šmouha od světlice snese,“ vysvětluje pater Jiří Veith z kostela Povýšení sv. Kříže v Kosmonosech u Mladé Boleslavi. „Naopak se může stát za pár desítek let vítaným předmětem zkoumání pro historiky. Šmouha na fresce pak může být zařazena pod ochranu UNESCO,“ říká kněz vizionářsky.
„Lidé si již večer nanosí do našeho kostela karimatky a teplé oblečení,“ říká nadšeně farář od sv. Jakuba v Brně Jan Pacner, dříve osvědčený vojenský kaplan s hodností kapitána České armády. „Poté, co odsloužím ve 23 hodin poslední mši roku, vypukne přímo zde v chrámu pravé ohnivé peklo. Petardy získají v prostoru několikanásobnou ozvěnu“, dodává s jiskrou v oku farář. Mírného poškození se nebojí. Vnitřek kostela byl před několika lety restaurován za bezmála 40 miliónů korun z norských fondů. Z těch evropských mají svatojakubští v nejbližší době získat další peníze.
S dopisovatelovo pomocí připravil -jf-