Církev i nadále tajně středověkým způsobem suspenduje kněze.
Od středověku církevní představení při tzv. „odsvěcení“ (suspenzi) kněze používají krvavý rituál. Odsvěcenému knězi dře např. jeho diecézní biskup cihlou temeno hlavy a dlaně. Tedy místa, kde jej světící biskup při kněžském svěcení pomazal posvátným olejem. Mělo by se tak dít jen symbolicky, ale naše redakce zjistila, že se v tomto rituálu čeští biskupové zvlášť vyžívají. A čím neposlušnější byl bývalý kněz, tím se více biskup nebo jeho pohůnci přitlačí a více skápne krve.
Přitom tento rituál zrušil již v 50. letech minulého století papež Pius XII. svou známou encyklikou „Non amplius gutta sanguis“ („Už ani kapka krve“). Naposledy veřejně takto církev suspendovala nechvalně známého kněze a prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa v roce 1947 před jeho popravou.
Církev po celém světě středověký rituál však tajně používá i nadále!
Rozhovory s postiženými suspenzí
„Už dávno bych knězem nebyl a nechal se suspendovat. Jen kdyby nebylo toho krvavého a bolestivého obřadu. Toho se fakt bojím. Náš biskup má navíc velkou sílu,“ vystrašeně říká v telefonickém rozhovoru kněz, který si nepřál, abychom jej jmenovali. „Navíc se obávám, že právě on by při dření šel do ještě větší hloubky, aby mi vydřel i jáhenské svěcení. To raději knězem zůstanu a neožením se. Bude to lepší, než se takto nechat týrat,“ dodává.
Naše redakce navštívila čtyři suspendované kněze. Dva z nich nechtěli ale nic takového, jako je krvavý rituál dření cihlou, vůbec přiznat. Styděli se. Jeden z našich redaktorů je však vyššího vzrůstu, takže si odřenin na jejich temenech všiml. Kromě toho měl ještě jeden z nich na límečku košile zaprané skvrny od krve. Stejně tak tomu bylo s manžetami košile. Když na to náš redaktor poukázal, tvrdil dotyčný, že spadl ze schodů a odřel si temeno i dlaně. Na druhého údajně spadla v lese větev při současných vichrech, a ta mu prý způsobila ono zranění. Jak si větev z hlavy posléze odhazoval, odřel si i dlaně. Oba si nepřáli zveřejnit své jméno.
Třetí kterému, jak sám říká, je už všechno jedno, jméno prozradil. Jde o Petra Nešpora. Sám nám ukázal temeno hlavy s pleší. „Pleš jsem neměl až do doby vydření cihlou. Stěžovat si však nebudu, protože manželce přijde pleš vzrušující. A já jako psychoterapeut jsem se s tím na supervizi vyrovnal,“ poznamenal Nešpor.
Dalším bývalým knězem je Miloš Křivánek z Prahy. Je taky bývalým olomouckým kapucínem. Protože jej suspendovali v poměrně mladém věku, odřenina na hlavě mu dávno zarostla vlasy. Až na malou tonzuru (pozn. red: tzv. „náměstíčko“) na temeni. Jeho manželka a děti o ní už ani neví.
Oficiální dotaz zatím bez odpovědi
Zaslali jsme proto všem kancelářím biskupství Čech, Moravy a Slezska 29.2.2022 písemný dotaz, jak je to v praxi s dodržováním encykliky „Non amplius gutta sanguis“, ale dosud odpověď nepřišla.
Zpracoval -jf-.