Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

Kardinál Duka končí jako pražský arcibiskup. Nahradí jej jeho předchůdce ve funkci.

Kardinál Duka se konečně dočkal! Již několik let přesluhoval ve funkci pražského arcibiskupa, papež František mu jmenoval nástupce. Stejně jako na post ministra zdravotnictví zde nastoupí na Dukův post jeho předchůdce.

„Poslední kapkou k úplnému odchodu z funkce byla záměna slov tunelování za kopání tunelů, která vznikla špatným překladem,“ vysvětluje kardinál Duka. O tomto ostudném nařčení informoval Hořiž v minulém článku zde. „Dalším vážným důvodem bylo to, že jsem dostal písemnou výtku přímo od papeže Františka,“ dodává provinile kardinál. Vedení diecézí totiž musí vždy do Vatikánu nahlásit skutečnost, že jakkoli nakládají s více jak 40 milionovým majetkem. Připomínáme, že Arcibiskupství pražské nakládalo s majetkem v hodnotě čtvrt miliardy korun.

„Když se ohlížím zpět, myslím, že se nám za mého působení mnoho věcí povedlo,“ chválí se odstupující arcibiskup. „Když to vezmu od církevních restitucí, vedení ČBK, přes národní poutě na Velehradě, stavbu Mariánského sloupu až po podporu Hany Lipovské v Radě České televize proti jejímu zlému řediteli, mám se čím chlubit, nebylo zdaleka všechno špatně“, blaženě se usmívá Duka.

Za chyby v církvi se ale tvrdě platí. To ví Dominik Duka dobře například z loňska, kdy sám ostudně odvolal z funkce ředitele Arcibiskupského gymnázia v Praze. O této kauze Hořiž informoval zde.

Nový arcibiskup už se nechal slyšet; vlastně číst


Miloslav kardinál Vlk

Zveřejnění jména nástupce zvedlo vlnu údivu, která pramení z faktu, že Miloslav kardinál Vlk před několika lety zemřel. Je však nepochybné, že spasená církev je živá na Věčnosti, proto pozemská smrt není výkonu funkce překážkou. I vzhledem k mizernému hospodaření naší arcidiecéze, jde o dokonalý výběr, protože náklady na “ve světě” mrtvého arcibiskupa budou minimální. A právě tento fakt byl tou poslední troškou, proč Svatý otec právě tohoto nástupce kardinála Duky schválil.

„Zjevit se i s tělem Pán Bůh v minulosti vyhradil pouze Božímu Synu, Matce Boží v soukromých zjeveních a některým významným svatým,“ dal o sobě vědět nebeským tweetem nově jmenovaný arcibiskup Vlk. „Samotný Bůh mi tuto výsadu zatím neudělil, proto budu řídit pražskou arcidiecézi online,“ čteme dále v tweetu.

Dokumenty v listinné podobě, které potřebují schválení a podpis arcibiskupa, nechají večer úředníci ležet na pracovním stole. Do rána vše kardinál podepíše a opatří i pečetí.

Tímto jmenováním však dojde v pražské arcidiecézi k některým podstatným změnám. Například dominikáni ihned vrátí budovy na Hradě, které získali výměnou za katedrálu. A stejně jako za života kardinála Vlka, se opět rozhoří boj o svatovítskou katedrálu mezi státem a církví. Bude to bitva in memoriam do poslední kapky posvátného oleje. Nebi v této šarvátce svými právníky vypomůže tentokrát i samotné Peklo. Z novodobých zemřelých právníků v Nebi totiž nikdo není. Dokonce i Otakar Motejl, blahé paměti, dosud dlí v Očistci za soustavné porušování přikázání  “Nezabiješ”, protože celý život hulil jako fabrika.

A kdyby nový arcibiskup nezvládal…

Kdyby však z Dukova působení hluboce pokleslá pražská arcidiecéze byla nad síly Miloslava Vlka, má dobrotivý Pán připraveného na střídačce dalšího náhradníka. Je jím lidem dosud stále uctívaný František kardinál Tomášek.

Ten však zemřel již v roce 1992. Jedinou překážkou by tedy mohlo být, že kardinál Tomášek spočívá ve věčném odpočinutí a není proto jisté, jestli si za skoro 30 let na blažený odpočinek nezvykl. A trošičku nám nezlenivěl. Jestli se mu bude do služby prostě chtít.

V každém případě to bude první případ v historii, kdy zemřelý biskup řídí nějakou diecézi. Proti tomuto tvrzení neobstojí ani případná námitka z Brněnské diecéze, že tu jejich takto řídí diecézní biskup minimálně dvacet let. I když biskupa Vojtěcha Cikrleho pokládá drtivá většina tamních oveček za mrtvého, tak neměl pohřeb a stále existuje několik jednotlivců, kteří jej čas od času vidí živého.


František kardinál Tomášek

 

Zpracoval -jf- s dodatkem moravského redaktora -yx- 

 

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

Jeden myslel na “Kardinál Duka končí jako pražský arcibiskup. Nahradí jej jeho předchůdce ve funkci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *