Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

ČBK jako jeden muž vystoupila z katolické církve. Protestují tak proti členství Miroslava Kalouska ve stejné instituci.

V médiích proběhla zpráva, že poslanec a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvažuje o vystoupení z katolické církve zde. Důvodem je to, že kardinál Duka do Rady České televize prosazoval ekonomku a kritičku veřejnoprávní televize Hanu Lipovskou.
Dříve však než Kalousek stačil zamýšlený krok uskutečnit, vystoupili všichni biskupové sdružení v České biskupské konferenci z katolické církve. Církev v ČR se tak ocitla bez své viditelné hlavy – biskupů Čech a Moravy. Podle názoru redakce byli už stejně staří, opotřebovaní, ducha zemdleného, vyhořelí, většina v důchodovém věku, či na prahu věčnosti.

Na uvolněné posty v ČBK se připravuje nová, svěží krev – o pozici primase českého pokorně uvažuje člověk z nejpovolanějších, pater Tomáš Halík. Pomyslné křeslo ministra ve službě maličkým a nejchudším země obsadí v duchovní vládě známý a oblíbený jezuita František Lízna. „Sekci ČBK pro potírání progresivistů a tradicionalistů v katolické církvi” nově povede bývalý ministr školství a kněz Petr Piťha.

Několik minut před uzávěrkou článku jsme dostali překvapivou zprávu: Někteří biskupové se na své posty v vrátí! Zřejmě si dodatečně uvědomili, že když si někdo navykne na určitou životní úroveň, jen velmi těžko se opouštějí výnosné posty. Dalším důvodem setrvání je i skutečnost, že pokud Miroslav Kalousek skutečně vystoupí  z církve, tedy vstoupí do společenství ateistů, nechtějí někteří biskupové sdílet s takovým člověkem stejné společenstvo. Třetím důvodem je, že pubertální póza pana Kalouska vlastně nestojí za žádnou reakci.

Biskupové, kteří se navrátili, se ujali zatím pouze některých sekcí v ČBK, které jsou nazvány podle Božích vlastností. A tak i nadále povede sekci ČBK „Vševědoucí” kardinál Dominik Duka, sekci „Všudypřítomných” českobudějovický biskup Pavel Posád a „Neviditelné” brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Celá kauza má mnoho zvratů ve velmi krátké době. Několik událostí se událo dokonce v jednom čase. Je proto možné, že některé níže popsané události nebudou zdánlivě korespondovat s tím, co jste se, milí čtenáři, přečetli výše a vy budete mít pocit, že čtete scénář Quentina Tarantina. Taková prostě nastala situace. Nejlépe celý běh vysvětlí dění v pražském arcibiskupském paláci.

Naší redakci se exkluzivně podařilo z první ruky zjistit první reakci Dominika Duky. Takto celou situaci popsal očitý svědek, okrskový vikář prvního pražského vikariátu P. Mgr.Vladimír Kelnar*: Když přišla zpráva o chystaném vystoupení Miroslava Kalouska z církve, pan kardinál zesinal. Začal lomit rukama a nervózně chodil po kanceláři. “To nesmí nastat, to nesmí nastat, tak vzácný člověk”, opakoval jak v mrákotách. “Co mám jenom dělat, co mám jenom dělat, …, dám Hanu Lipovskou do klatby. Bude mu to ale stačit? Asi ne…, no, můžu za to sám, vystoupím tedy s církve aby on mohl zůstat.” A z církve VYSTOUPIL! Pak vzal telefon, obvolal všechny své kolegy biskupy, že vystupuje z církve. Protože v té chvíli měl telefon “na hlasito”,  jasně jsem slyšel reakce volaných. Nejčastěji se ozývalo: “Já tam s ním nebudu ani minutu, už jsem to měl udělat dávno apod.”.

Poté bratr Dominik chtěl svůj krok oznámit panu Kalouskovi. Poprosit jej, aby zůstal, protože už nemá důvod vystupovat. V té chvíli si však otec (teď už bývalý katolík a arcibiskup) uvědomil další zádrhel. Co když pan Kalousek, známý svou zásadovostí, přece jen už vystoupil? A najednou se dozví, že arcibiskup taky vystoupil, a jsou vlastně oba v řadách vystoupených. Tedy opět spolu v jednom uskupení. Kam by pak pan Kalousek mohl vystoupit, kdyby opět nechtěl s Dominikem Dukou sdílet stejnou společnost? V této neřešitelné situaci se pan arcibiskup rozhodl a do církve zase VSTOUPIL!

Nicméně tento svůj poslední krok již, díky výše popsaným zmatkům, kolegům biskupům neoznámil. A ti,  nevědíce o znovuvstoupení svého šéfa, z církve skutečně VYSTOUPILI. A to na protest proti členství Miroslava Kalouska.

Z celé té zamotané situace však vyvstává jedna pravda. Že ani vystoupení či nevystoupení takové celebrity, jakou je Miroslav Kalousek, církví svatou neotřese. Můžeme konstatovat, že na rozdíl od politiky, kterou zmiňovaný předseda TOP 09 třese neustále, církev stojí pevná!!!

 

*Poznámka:

P. Vladimír Kelnar, katolický kněz, kanovník a diecézní konzervátor. Jeho hlavním posláním je odmítání podávání “na ruku” Dr. Martinovi Hajnému a další umravňování téhož pomocí lámání prstu. To vše s podporou skupiny zvané “Kelnarovo gestapo”. viz http://hajny.webpark.cz/biskupum.html

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

3 komentáře: „ČBK jako jeden muž vystoupila z katolické církve. Protestují tak proti členství Miroslava Kalouska ve stejné instituci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *