Hořiž

co jste nenašli na Tisíckráte a chtěli jste najít

Aktuality

Papež František zvedl věk odchodu do důchodu kněží a biskupů. Inspiroval se českou vládou.

Papež František po svém nedávném návratu z nemocnice zvedl věk rezignace na funkci biskupů a kněží ze 75 na 78 let. Inspiroval se nedávnými výroky ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky o zvedání věku odchodu do důchodu v ČR na 68 let.

„V pětasedmdesáti jsem byl ještě mladý jura,“ poskočil na svém vozíku Svatý otec.

Jméno Mariana Jurečky nyní skloňuje (a komolí) celý katolický pevninský svět. Od Vladivostoku až po San Francisco, od Špicberků až po Ohňovou zemi. Tak zatímco ve frankofonních zemích jako jsou Francie a Kanada českého ministra nazývají ve fonetickém přepisu Žyrekou (zkráceně Žyry), v anglicky mluvících zemích jej označují Marry Džarikkou (zkráceně Marry Džerry). V německy mluvících zemích Juretschka, v Rusku pak Мариян Юречка. Na Sicílii nahradila média omylem v ministrově křestním jménu hlásku r a nazývají jej tam Mafian Jurecca.  Zkrátka jsou český ministr a potažmo vláda ČR v důsledku papežova neomylného rozhodnutí známí a oblíbení po celém světě.

Kdybych tak toho Churekku dostal do rukou… chválí českého člena vlády brazilský arcibiskup Paulo Cezar Costa. A podobně si pochvaluje papežovo rozhodnutí, inspirované českou vládou, vyšší i nižší klérus po celém světě.   

 
Ministr PSV Marián Jurečka                     Arcibiskup Paulo Costa

Zvyšuje se také věk, od kterého se může katolický kněz či biskup oženit

Dosud Codex iuris canonici stanovil v Hlavě 4 De amissione status clericalis (Pozbytí duchovního stavu) věk pro ženitbu vysvěcených osob na 75 let. Nyní však CIC v kánonu 290 odst. 4° magistérium církve katolické doslova stanoví:
Svěcená osoba se může oženit za současném splnění těchto dvou požadavků:
– dosáhne věku 78 let,
– doloží podepsaný a ověřený písemný souhlas se svým sňatkem od obou žijících vlastních rodičů ne starší 3 měsíců.“ Bez splnění obou těchto podmínek si mohou svěcené osoby o sňatku nechat jen zdát.

Tak jsem se těšil, že se se svou novou pražskou přítelkyní v létě vezmeme a odstěhujeme se do mých milovaných Vizovic, kde dožijeme, rozlítostnil se pražský arcibiskup Jan Graubner.  Nyní bude muset přítelkyně ještě 3 roky počkat. Ale to nevím, zda to přes svůj věk a sexuální apetit vydrží, dodává smutně český metropolita.

Zpracoval -jf-.

 

Horiz je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *